Trollheim

Trollheim

Začátkem měsíce května 2008 byl s norskou společností Statkraft Energi AS, jednou z nejvýznamnějších společností vlastnící a provozující přes 150 vodních elektráren ve Skandinávii, uzavřen kontrakt na dodávku a montáž obtokového systému vodní elektrárny Trollheim v Norsku. Kontrakt se vztahuje na dodávku vstupního potrubí s kulovým uzávěrem, regulačním a disipačním ventilem typu „Poly-jet“ vč. obtokového potrubí, vypouštěcího potrubí a výstupního potrubí s klapkovým uzávěrem vč. výstupního kusu. Projekt se bude realizovat v letech 2008 až 2010.

 

VYBRANÉ REFERENCE  1990 až 2014
Země Místo Rok výroby Řízení Počet DN (mm) PN (bar)
Norway Trollheim 2009 Electromotive 1 1 100 46

 

Kulový uzávěr je instalován jako revizní uzávěr obtokového potrubního systému VE. V provozním režimu VE je trvale otevřen, k uzavření a utěsnění uzávěru dochází pouze v případě revize následujících armatur za uzávěrem.

Běžná manipulace s uzávěrem je při vyrovnaných tlacích, uzávěr je však dimenzován i na nouzové otevření při rozdílu tlaků 20m v.sl.

Těleso je dvojdílné-vlastní těleso a víko. Obě části jsou svařované. Otočné těleso je rovněž svařované, do válcového pláště jsou přivařeny kované náboje pro otočné uložení nosných čepů v samomazných pouzdrech. Nosné čepy jsou výkovky, přírubami spojené s náboji tělesa uzávěru-pravý čep je prodloužen přírubou pro připojení převod         vky pohonu.

Uzávěr je opatřen dvojím těsněním, provozním povodním a revizním protivodním – pohyblivými těsnícími kruhy, ručně ovládanými filtrovanou tlakovou vodou z přivaděče. Revizní těsnící kruh je možné v dotěsněné poloze ručně zablokovat deseti blokovacími mechanismy.

Uzávěr je ovládám elektrickým servomotorem na šnekové převodovce s pracovním úhlem 90o. Ovládací kroutící moment je přenášen hřídelem pohonu, procházejícím pravým nosným čepem do náboje otočného tělesa, prostřednictvím 4 per.

Kulový uzávěr byl dodán s kompletním nezávislým ovládacím systémem-okruhy tlakové vody a elektrovybavením.