Obrovská dodávka míří do Salvadoru

Minulý týden opustila brány ČKD Blansko Holding, a.s. další, v pořadí již třetí dodávka pro našeho salvadorského partnera - státní energetickou společnost CEL. Tentokrát se jednalo o spirálu Francisovy turbíny č. 1 pro vodní elektrárnu El Chaparral. Spirály jsou nejrozměrnějšími díly této zakázky.

 

Spirála je pro přepravu rozdělena na dva díly, větší z nich má rozměry 7675 x 4960 x 3985 mm a hmotnost 28 tun. Společně se spirálou se vydaly na zaoceánskou plavbu  i další díly do betonu, jako je opancéřování turbínové šachty či pozednicový kruh, a také přípravky pro tlakovou zkoušku spirály. Zmíněné zařízení dopluje do přístavu  Acajutla v Salvadoru dne 15. ledna 2017.

 

Ve dnech 5.-7. prosince 2016 zároveň proběhla úspěšná přejímka rozvaděče turbíny č. 1. Této přejímky se osobně zúčastnili jak zástupci zákazníka (CEL), tak i technický konzultant CEL z kostarické společnosti ICE. V rámci přejímky byla mimo jiné provedena i funkční zkouška otevření a zavření rozvaděče, měření vůlí mezi rozváděcími lopatkami v zavřeném stavu, měření axiálních vůlí mezi lopatkovými kruhy a lopatkami, měření velikosti momentů pro překonání pasivních odporů při pohybu jednotlivých lopatek. Expedice tohoto rozvaděče je plánována na polovinu ledna 2017.

 

 

Text:  Edita Brandejská

Fotografie:  Ing. Gabriela Pokorná