Oběžné kolo turbíny je opět 160 metrů pod zemí, Lipno finišuje

Oběžné kolo turbíny je opět 160 metrů pod zemí, Lipno finišuje

Lipno, 28. listopadu 2013: – Roční modernizace a ekologizace provozu vodní elektrárny na Lipně má za sebou jeden z posledních zásadních momentů. Po cestě napříč republikou dorazilo na své místo nové 7,5 tunové oběžné kolo turbíny. Na plný výkon najede výkonnější lipenská elektrárna v lednu a ročně dá elektřinu navíc další tisícovce jihočeských domácností.

Historicky nejrozsáhlejší rekonstrukce elektrárny na největším umělém jezeře v České republice, odstartovaná začátkem loňského listopadu, je téměř ve finále. Všechny nové nebo opravené části jedné z dvojice 60 MW turbín, která je umístěna 160 metrů pod povrchem země, jsou na svém místě. Jako poslední na Lipno dorazilo oběžné kolo turbíny o hmotnosti 7,5 tuny. Jeho průměr je 2,15 metrů a za provozu se otočí 375 krát za minutu.

Celkové investice modernizace soustrojí TG2 činí cca 200 milionů korun. Zhotoviteli, kteří vyšli vítězně z veřejné soutěže, jsou konsorcium ČKD Blansko Engineering a ČKD Blansko Holding, a.s. pro strojní část projektu, společnost 1. Servis Energo pro generátor a firma Andritz Hydro pro elektropráce a řídicí systém. Akce současně znamená práci pro desítku specialistů.

 

Zdroj:

www.cez.cz
http://www.cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/4482.html