Další zakázka za severním polárním kruhem

Před několika týdny ČKD Blansko Holding, a.s. definitivně rozpracovalo realizaci projektu modernizace poslední turbíny vodní elektrárny Usť-Chantajská. Elektrárna leží za severním polárním kruhem na řece Chantajce, jež se vlévá do veletoku Jeniseje. Do provozu byla uvedena již v 70. letech minulého století.

 

První zakázku v rámci modernizace šesti turbín (z celkových sedmi na této elektrárně) získala naše mateřská společnost TYAZHMASH od ruského zákazníka Norilskij Nikel již v roce 2013. Její významnou část zadala jako subdodávku naší společnosti ČKD Blansko Holding. Zásadním prvkem modernizace všech turbín je náhrada původních turbín typu Kaplan za turbíny typu Francis s technickými parametry, které zajišťují zvýšení jejich účinnosti.

 

Dne 19. ledna 2017 byla podepsána smlouva na modernizaci poslední, šesté turbíny. Stejně jako v případě předchozích turbín ČKD Blansko Holding zajišťuje jako subdodavatel výrobu a dodání nového oběžného kola o průměru 4010 mm, rozvaděče a hřídele.  V současné době se v naší společnosti dokončují hlavní komponenty pro turbínu TG4, jež má termín dodání v tomto roce. Ve výrobě jsou díly pro TG5, zde je termín dodání v roce 2018. Pro TG6 smlouva předpokládá expedici dílů z ČKD v roce 2019.

 

Celkově modernizovaná elektrárna včetně dokončených prací ze strany TYAZHMASH by měla být zákazníkovi předána v roce 2021.

 

 

Text:  Bc. Josef Blažek, Key Account Manager projektu

Fotografie:  archiv TYAZHMASH