Další obrovská dodávka míří do Salvadoru

Tento týden opustila brány ČKD Blansko Holding, a.s. další, v pořadí již pátá dodávka pro našeho salvadorského partnera - státní energetickou společnost CEL. Tentokrát se jednalo o spirálu Francisovy turbíny č. 2 pro vodní elektrárnu El Chaparral. Spirály jsou nejrozměrnějšími díly této zakázky.

Spirála je pro přepravu rozdělena na dva díly, větší z nich má rozměry 7675 x 4960 x 3985 mm a hmotnost 28 tun a menší má rozměry7450 x 3800 x 3495 mm a hmotnost 17 tun. Společně se spirálou se vydaly na zaoceánskou plavbu  i další díly do betonu a to díly opancéřování turbínové šachty pro soustrojí č. 2. Zmíněné zařízení dopluje do přístavu  Acajutla v El Salvadoru dne 23. dubna 2017.

Ve dnech 7. - 14. března 2017 zároveň proběhla úspěšná přejímka rozvaděče turbíny č. 2. Této přejímky se osobně zúčastnili jak zástupci zákazníka (CEL), tak i technický konzultant CEL z kostarické společnosti ICE. V rámci přejímky byla mimo jiné provedena i funkční zkouška otevření a zavření rozvaděče, měření vůlí mezi rozváděcími lopatkami v zavřeném stavu, měření axiálních vůlí mezi lopatkovými kruhy a lopatkami, měření velikosti momentů pro překonání pasivních odporů při pohybu jednotlivých lopatek. Expedice tohoto rozvaděče je plánována na druhou polovinu dubna 2017.

Při této přejímce byla zároveň provedena kompletní přejímka (bez generátoru) malého agregátu pro tuto vodní elektrárnu ve společnosti ČKD Blansko SMALL HYDRO, s.r.o.

Text:  Kamil Zábranský

Fotografie:  Ing. Gabriela Pokorná